Kosztowne skutki wykorzystywania znajomości
Krzysztof jest zdolnym designerem i kreatywnym marketingowcem. O ile jednak z łatwością potrafi wymyślać chwytliwe hasła reklamowe i opracowywać skuteczne strategie promocji marki, o tyle nie radzi sobie w tematach sprzedażowych i zarządzania firmą. Jego agencja reklamowa ma więc duże kłopoty ze znalezieniem klientów i zdobyciem zleceń.
Z pomocą mężowi przychodzi Kamila, która pracuje w dziale marketingu dużej firmy z branży spożywczej. Kamila zleca agencji partnera kilka niewielkich projektów, dając mu szansę na wykazanie się. Prace Krzysztofa zyskują aprobatę zespołu i otwierają furtkę dla kolejnych zleceń. Jego agencja zaczyna dobrze prosperować i dynamicznie się rozwijać, odnotowując najlepsze wyniki od miesięcy.
Kamila wie jednak, że konkurencja na rynku jest duża i nie trzeba wiele, by Krzysztofowi zaczęli utrudniać realizację zleceń biznesowi rywale. Stara się więc wzmocnić jego pozycję, obdarowując współpracowników prezentami, które rzekomo pochodzą właśnie od agencji męża. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z jej planem, ale wkrótce sytuacja się komplikuje.
Konkurencja nie śpi
W firmie, w której pracuje Kamila dochodzi do zmiany na stanowisku prezesa. Nowy członek zarządu chce zintensyfikować działania reklamowe i zainwestować większe środki w kampanie promocyjne. Przy okazji zamierza dać szanse agencjom, które dobrze zna z wcześniejszej pracy w innej organizacji. Przedsiębiorstwo ogłasza przetarg, by wybrać firmę, która skoordynuje i poprowadzi nadchodzące duże projekty. W grze są spore pieniądze.
Do zespołu marketingowego spływają oferty. Kamila i jej współpracownicy wybierają agencję Krzysztofa, pomimo tego, że złożona oferta pod względem merytorycznym wcale nie jest najlepsza. Konkurenci, których oferty zostały odrzucone, nie dają jednak za wygraną i zaczynają bliżej przyglądać się zwycięzcy. Odkrywają, że choć Krzysztof i Kamila mają różne nazwiska, w rzeczywistości są małżeństwem. Podejrzewają, że wybór zespołu marketingowego nie był obiektywny. Dzielą się swoimi uwagami z nowym prezesem.
Nowy prezes nie zamierza ignorować zarzutów o nepotyzm, które mogą wpłynąć na postrzeganie firmy i narazić ją na problemy prawne. Podejmuje stanowczą decyzję. Kamila zostaje dyscyplinarnie zwolniona. Firma stawia jej zarzuty korupcyjne i działania na szkodę pracodawcy. Krzysztof również ma kłopoty prawne, a poza tym z dnia na dzień traci wszystkie zlecenia od firmy, która zapewniała mu większość przychodów.
Poznaj też historię Patryka, samotnego ojca, który wpadł w spiralę kryzysu
Na zawodowym zakręcie
Dotychczasowe życie małżonków zmienia się diametralnie, jednak oboje sądzą, że wybrną z kłopotów. Kamila szybko zaczyna szukać pracy w zawodzie. Jej mąż próbuje z kolei znaleźć innych klientów. Mijają kolejne bezowocne tygodnie. Małżonkowie mają trudności ze znalezieniem nowych źródeł przychodów. Tymczasem agencja Krzysztofa generuje koszty związane między innymi z kredytami i leasingami. Tworzą się potężne zaległości finansowe. Sytuację Kamili i Krzysztofa pogarsza dodatkowo wspólny kredyt mieszkaniowy i koszty związane z usługami prawnymi, z których małżonkowie muszą korzystać wobec postawionych im zarzutów.
Kryzys finansowy małżonków ma coraz poważniejsze konsekwencje. Na horyzoncie pojawia się widmo nie tylko bankructwa agencji Krzysztofa, ale również utraty wspólnego mieszkania. Obawiając się komornika i widma upadłości, Kamila i jej partner zaczynają szukać rozwiązania. Czytają o upadłości konsumenckiej, szukają informacji o zasadach ogłoszenia upadłości firmy.
Zamglone źródła problemów
Na pierwsze spotkanie małżonkowie przychodzą w konkretnym celu i z jasno zidentyfikowanym, ich zdaniem, problemem do rozwiązania. Chcą znaleźć wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Mają już pewne rozeznanie w temacie i szukają konkretnych porad od ekspertów.
To bardzo często spotykana w naszym gabinecie sytuacja. Jesteśmy przekonani, że wiemy co należy zrobić, żeby zażegnać kryzys. Nie zawsze nasze widzenie rozwiązania problemu jest prawidłowe. Często rozwiązanie problemu, który wydaje się być główną przyczyną kryzysu, nie powoduje wyjścia z kryzysu, który zamiast zniknąć pogłębia się. Bardzo ważne jest wieloaspektowe spojrzenie na sytuację kryzysową i podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą na znalezienie właściwego wyjścia z sytuacji, a w konsekwencji osiągnięcie równowagi w obszarze zawodowym, rodzinnym i społecznym – wyjaśnia Piotr Wydrzyński
Pierwsza rozmowa jest trudna, ale niezbędna. To podczas tego spotkania Wydrzyńscy uświadamiają małżonkom, że kryzys finansowy jest skutkiem a nie przyczyną ich problemów, a rozwiązanie skomplikowanej sytuacji wymaga od nich pracy we wszystkich obszarach ich życia. Początkowo para nie chce się z tym zgodzić. Padają jednak pytania, które zwracają uwagę Kamili i Krzysztofa na aspekty do tej pory przez nich niezauważane. Dla obojga został opracowany dedykowany scenariusz wyjścia z kryzysu, który jest obecnie przez nich realizowany.
Historia Kamili i Krzysztofa trwa. Ona straciła lubianą pracę, w której dobrze zarabiała. On szansę na stabilny rozwój biznesu. Niewiele par potrafiłoby odnaleźć się w takiej sytuacji. Większość, podobnie jak bohaterowie tej opowieści, skupiłaby całą swoją uwagę na najbardziej widocznej oznace kryzysu. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie zatrzymać się i zdecydować na audyt własnego życia. Spojrzeć na nie z perspektywy trzech obszarów i ocenić, czy są w równowadze. Jesteśmy po to, by w tym pomóc, jeśli ktoś czuje, że sam nie daje sobie rady. Zapraszamy – podsumowuje Piotr Wydrzyński.
——
Historia oparta na faktach. Imiona oraz wizerunek postaci, a także niektóre szczegóły i zdarzenia zostały zmienione w trosce o prywatność i anonimowość występujących osób oraz firm.
Czujesz, że Twoja sytuacja wymyka się spod kontroli? A może znasz kogoś, kto wpadł w kryzys? Jesteśmy po to, by pomóc. Napisz do nas lub zadzwoń i umów się na wizytę.